photo3Gdyby istniały geny w całości odpowiedzialne tylko za starzenie się, starzenie się określało się (w dużym stopniu) tylko nimi, to w perspektywie była by ewentualna korekta genomu i narodziny (w wyniku sztucznego zapłodnienia) nie starszych dzieci, a ich dzieci też nie starzeli. W niedalekiej przyszłości będzie możliwe modyfikować geny i już żyjącego człowieka, za pomocą nanotechnologii>>>

Zależy czy genami różnica długości życia, to jest kluczowe pytanie. Pozornie jednoznacznie pozytywnie decyduje jego różnica w długości życia zwierząt ziemi, które wahają się do 1-go milion razy, i od 10 do 50 razy wewnątrz grupy z tym samym poziomem organizacji. Nie ma sztywnych zasad, jak duże zwierzęta żyją więcej małych, tak i wewnątrz jednego rodzaju, np. gryzonie lub ptaki występuje bardzo duża zmienność. Niektóre gatunki żółwi żyją w około 300-t lat, zwykła szczupak może żyć 250-t.

Chociaż nie ma jednoznacznych dowodów świadczących o wpływ dziedziczności na długość życia u osoby, na rzecz tego, że taka zależność istnieje, mówi szereg badań statystycznych.

Niedawno, wybijanie gen najprostszych robaka, naukowcy osiągnęli wydłużyć czas jego życia w 6-ty raz. Te robaki, mają długość poniżej jednego milimetra, składają się z tysięcy komórek. Ani robaków, ani muchy owocowej (na których też przeprowadzili podobne eksperymenty) na starość nie cierpią z powodu cukrzycy, raka lub choroby Alzheimera, u nich w ogóle nie ma kości. W przeciwieństwie do człowieka, to jest bardzo proste organizmy. Na razie w ten sposób można wpływać tylko na starzenie się niektórych prymitywnych organizmów.

Starzenie się człowieka wynika z nie jednym, a wieloma skomplikowanymi procesami zachodzącymi w organizmie. Więc znaleźć jeden jedyny zarządca gen – na przykład, gen starzenia się lub gen śmierci, od którego wszystko zależy, jest mało prawdopodobne, raczej będzie to kilka genów.

photo4Możliwe, że w procesie starzenia biorą udział nie dwie-trzy, a wszystkie (lub prawie wszystkie) istniejące geny człowieka. I każdy gen na swój sposób określa liczbę lat, отпущенных organizmowi. Przy tym szukać najważniejszy, odpowiedzialny za starzenie gen (lub kilka takich genów) i tak co szukać w mrowisko tego głównego mrówki który rozdaje rozkazy sterujące swoich krewnych 🙂

Uważa się, że czynniki genetyczne starzenia istnieją, i proces starzenia się jest regulowane przez dziedziczność dla zwykłego człowieka w zakresie od około 25%.

Geny determinujące МЕЖВИДОВЫЕ różnice w długości życia naprawdę geny długowieczności. Aż niemożliwe któreś gen zdecydowanie zaliczyć do tej kategorii, ale zakłada się, że te geny powinny regulować przez wielu procesów rozwoju i degeneracji.